Klinik Çalışmalar Türkiye veritabanı, ClinicalTrials.gov veritabanına kayıtlı katılımcı merkezler arasında Türkiye'nin bulunduğu çalışmaları içermektedir.
Çalışma nasıl okunmalıdır

Çalışmaya ait kayıt sayfasının üst bölümünde, çalışmanın kısa ismini ve aşağıdaki bilgileri bulacaksınız:

GÖNÜLLÜ KATILIM DURUMU;

  • Açık çalışmalar, "Gönüllü Alımı Devam Ediyor," "Henüz Gönüllü Alımı Başlamadı," ya da "Erken Erişim Artık Mümkün Değil" olarak belirlenebilir.
  • Kapanmış çalışmalar ise, tamamlanmış ya da devam eden ancak gönüllü alımı devam etmeyen çalışmaları içerir.

DESTEKLEYENLER

Çalışmayı denetleyen ve çalışma verisinin analizinden sorumlu kurum ya da kişiyi tanımlar.

KATKIDA BULUNANLAR

Destekleyiciler dışında klinik çalışmaya katkıda bulunan kurum ya da kişileri tanımlar. Burada tanımlanan katkı, fon sağlama, tasarım, uygulama, veri analizi ya da raporlamayı içerebilir.

BİLGİ SAĞLAYAN

Çalışma kaydına ait içerik bu kişi ya da kurum tarafından sağlanır. Bilgi sağlayan, ClinicalTrials.gov’a klinik bir çalışma hakkında bilgi gönderimi ve bu bilginin güncellenmesi konusunda sorumludur.

CLINICALTRIALS.GOV No (NCT NUMARASI)

ClinicalTrials.gov’da kayıtlı her klinik çalışmaya özgün bir tanımlama kodu verilir. Format önce "NCT" harfleri, takibinde 8-basamaklı rakamlar olarak gösterilir (örnek olarak, NCT00000419).

Bu tanımlama bilgisini, her sayfanın üstündeki ve ana sayfadaki arama kutusuna girerek ClinicalTrials.gov’da hızlıca arama yapabilirsiniz.

GİRİŞ TARİHİ

Klinik çalışmaya ait protokol bilgisi özetinin ClinicalTrials.gov’a ilk gönderildiği tarihtir. Çalışma bilgisinin ClinicalTrials.gov’da gözükmesi için birkaç gün geçmesi gerekebilir.

GÜNCELLEME TARİHİ

Güncelleme tarihi, ClinicalTrials.gov’a gönderilmiş çalışma bilgisinin en yakın zaman olarak hangi tarihte güncellendiğini gösterir. ClinicalTrials.gov’da çalışmaya ait güncelleme bilgisi gözükmeden önce birkaç gün geçmesi gerekebilir.

DOĞRULAMA TARİHİ

Doğrulama tarihi, ClinicalTrials.gov’da bulunan çalışmanın tüm bilgisinin doğru ve güncel olduğunun onaylandığı tarihtir. Bu tarih güncellenme tarihinden farklılık gösterebilir. Eğer Gönüllü Alımı Başlamadı ya da Aktif; Gönüllü Katılımı Sonlandı durumlu bir çalışma son 2 yılda doğrulanmadıysa çalışma Gönüllü Katılım durumu Bilinmiyor olarak gösterilir.

TARİHÇE

ClinicalTrials.gov da yer alan çalışmaya ait bir bilgi bilgi sağlayan kurum / kişi tarafından istenildiği zaman düzenlenebilir. Eğer değişiklik yapılmadıysa "Değişiklik Yapılmamıştır" bilgisi bu kısımda gözükür. Eğer değişiklik yapıldıysa, kaydın eski sürümlerine "Değişim Geçmişi" bağlantısına tıklanarak ulaşılabilir. Daha detaylı bilgi için, Kayıt Geçmişi Görüntüleme kısmına bakın.

 

 

Çalışma Detay Sayfası

Metin Olarak Görüntüleme ve Tablo Olarak Görüntüle sekmelerini kullanarak bir çalışma hakkında detay bilgileri görüntüleyebilirsiniz:

Metin Olarak Görüntüleme;

Metin Olarak Görüntüleme öntanımlı görünüm şeklidir. Bir çalışmanın detayına ulaşmak istediğinizde ilk bu sayfa ile karşılaşırsınız. Bir çalışmanın tam bilgisini verir ve aşağıdakileri içerir:

AMAÇ; Bu bölümde, klinik çalışma sırasında hangi durumun incelendiği ve hangi sorulara cevap arandığı gibi belirleyiciler ile çalışmanın yürütülme amacı tanımlanır.Tahmini kayıt ve çalışma başlangıcı tarihi gibi bilgiler de bu bölümde sağlanır. Gönüllülere hangi girişimlerin uygulanacağı, hangi dozda ilaç verileceği ve gönüllülere ne kadar süreyle girişimde bulunulacağı bilgileri yer alır

NİTELİK

Bu kısım kimlerin çalışmaya gönüllü olarak dahil edilebileceğini belirtir. Çalışmaya uygun yaş grubu, çalışmaya uygun cinsiyet ve sağlıklı gönüllü kabulü kriterleri en temel niteliklerdir. İlave dahil etme ve dahil etmeme kriterleri bu bölümde belirtilir.

İLETİŞİM VE BÖLGELER

Bu bölüm, çalışma araştırmacılarının iletişim bilgilerini içerir. Çalışma bölgeleri, destekleyicinin iletişim bilgisi altında görüntülenir. Eğer çalışma birden fazla bölge/ülkede yürütülüyorsa, Çalışma Ülkelerini Göster bağlantısına tıklayıp tüm bölge/ülkelerin listesini görüntüleyebilirsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ

Bu kısım, çalışmayla ilgili web sayfalarının bağlantıları ve referansları bilgisini içerir. Çalışma desteleyicisi çalışmanın geçmişiyle ya da sonuçlarıyla ilgili olan yayınları bu bölümde yayınlayabilir.

Tablo Olarak Görüntüle

Çalışmaya ait tüm bilgileri tablo formatında gösterir. Bilgi şu şekilde organize edilmiştir:

  • İzlem Bilgileri (örnek olarak, Giriş Tarihi, Güncelleme tarihi)
  • Tanımlayıcı Bilgi (örnek olarak, Başlık, Özet, Çalışma Tasarımı)
  • Katılımcı Alım Bilgileri (örnek olarak, Katılımcı Alım Durumu, Uygunluk Kriterleri)
  • Yönetimsel Bilgiler (örnek olarak, ClinicalTrials.gov Belirleyici (NCT Numarası), Bilgiyi Sağlayan)