Klinik Çalışmalar Türkiye veritabanı, ClinicalTrials.gov veritabanına kayıtlı katılımcı merkezler arasında Türkiye'nin bulunduğu çalışmaları içermektedir.
Çalışmayı Nasıl Bulurum

ÇALIŞMAYI NASIL BULURUM?

Klinik Çalışmalar Türkiye sitesinde çalışma aramak için 2 farklı arama yöntemi kullanabilirsiniz.

BASİT ARAMA;

Klinik Çalışmalar Türkiye sitesinin her sayfasının üst bölümünde yer alan arama kutusu, Çalışmalar menu başlığı altında yer alan Çalışma Ara ve anasayfada yer alan Klinik Çalışmalarda Ara bölümündeki arama kutusu ile veritabanında çalışma arayabilirsiniz.

 • Bir ya da birkaç kelimeyi arama kutusuna girerek, Ara butonuna basınız.
 • Arama sonuçları liste halinde gösterilir. Sayfanın üst bölümünde arama teriminizi ve bulunan toplam sonuç sayısını görebilirsiniz.
Arama İpuçları;

 • Sık kullanılan arama terimleri genellikle hastalık, belirli ilaç ya da tedavi yöntemi ve çalışmanın yürütüldüğü ülkeleri içerir.
 • Arama kutusuna bir ya da birkaç kelime yazabilirsiniz. Birden fazla kelime ya da sözcük grubu kullanılarak arama yapılacak ise kelimeler / sözcük grupları arasına AND (büyük harflerle) kelimesini yazarak arama yapabilirsiniz.

Sözcük Grubu Araması;

Genellikle medical terimler birden fazla kelime içermektedir. Sadece taramak istediğiniz sözcük grubunu içeren klinik çalışmayı aramak için arama kutusuna, ilgili sözcük grubunu çift tırnak işareti arasına girmelisiniz. Aşağıda yazım örneği verilmiştir;

"Percutaneous Coronary Intervention"

Çift tırnak işareti kullanarak yaptığınız aramalar, çift tırnak arasına girdiğiniz sözcük grubunu, birebir ve yazılan sırada içeren arama sonuçlarını listeler. Çift tırnak işareti kullanmadan birden fazla kelimeyi aramanız durumunda, kelime sıralanışını dikkate almadan arama kutusuna yazdığınız tüm kelimeleri içeren klinik çalışmaları listeler.

AND, OR, NOT Operatörlerini Kullanarak Arama Yapmak;

AND, OR, NOT (büyük harflerle yazılmış) kelimeleri, Klinik Çalışmalar Türkiye sitesinde arama operatörleri olarak tanımlanır.

 • AND operatörü, AND ile bağlanan bütün kelimeleri içeren Klinik çalışmaları bulmak için kullanılır.

Örnek: prostate cancer AND radiation

Yukarıdaki örnek kullanılarak yapılan taramalarda, içerisinde prostate cancer ve radiation geçen klinik çalışmalar aranacaktır. Sonuç listesinde yer alan tüm çalışmalarda prostate cancer ve radiation geçer. AND operatörünü kullanmak tarama sonuçlarınızı daraltır.

 • OR operatörü, OR ile bağlanan kelimelerden herhangi birini içeren klinik çalışmaları bulmak için kullanılır.

Örnek: aspirin OR ibuprofen

Yukarıdaki örnek kullanılarak yapılan taramalarda, içerisinde aspirin ya da ibuprofen geçen klinik çalışamalar aranacaktır. Herhangi bir kelimenin klinik çalışmada yer alması, sonuç listesinde yer alması için yeterlidir. OR opeartörünü kullanmak tarama sonuçlarınızı genişletir.

 • NOT Operatörü, NOT sonrasında yer alan kelimeyi içermeyen klinik çalışmaları bulmak için kullanılır.

Örnek: immunodeficiency NOT AIDS

Yukarıdaki örnek kullanılarak yapılan taramalarda, içerisinde immunodeficiency terimi yer alan ve AIDS terimi içermeyen klinik çalışmalar aranacaktır.

GELİŞMİŞ ARAMA;

Geliş Arama formu, sonuçlar üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak odaklı arama yapmanızı sağlar. Klinik Çalışmalar Türkiye sitesinde Gelişmiş Arama formuna aşağıdaki şekilde erişim sağlayabilirsiniz;

 • Sitenin her sayfasının üst bölümünde yer alan Gelişmiş Arama linkine tıklayarak,
 • Çalışmalar menu başlığının altında yer alan Geliş Arama linkine tıklayarak
 • Anasayfada yer alan Klinik Çalışmalarda Ara bölümünde yer alan arama kutusunun altındaki Gelişmiş Arama linkini tıklayarak.
 • Gelişmiş Arama formunda, birden fazla arama alanı kullanarak aramanızı daraltabilir ya da genişletebilirsiniz.
 • Gelişmiş arama formunda bir ya da birkaç arama alanını doldurup, Ara butonuna basınız.
 • Arama sonuçları liste halinde gösterilir. Sayfanın üst bölümünde arama teriminizi ve bulunan toplam sonuç sayısını görebilirsiniz.

Arama İpuçları;

 • Tüm arama alanlarını doldurmak zorunda değilsiniz. Aramanıza odaklanmanızı sağlayacak alanları doldurmanız yeterlidir.
 • Gelişmiş arama formu ile basit arama yapacaksanız sadece Tarama Terimi alanını doldurmanız yeterlidir.
 • Gönüllü Katılımı alanında olduğu gibi bazı arama alanlarında alt seçenekler vardır. Alt seçenekleri görebilmek için ilgili alanda yer alan ok işaretlerine tıklayınız.
 • Aramanızı genişletmek ve daraltmak için elle arama kriteri girilmesine izin verilen alanlarda AND, OR, NOT arama kriterlerini kullanınız.
 • Arama sonucunuz yeteri kadar sonuç içermiyor ise Gelişmiş Arama formuna girmiş olduğunuz bir ya da birkaç alanı siliniz.